Press "Enter" to skip to content

FC Botoșani câștigă Derby-ul Moldovei și termină sezonul regulat pe locul 3

Last updated on martie 24, 2020

Reușită excepțională pentru fotbalul botoșănean! După victoria cu emoții de aseară, în Derby-ul Moldoveni, FC Botoșani a terminat sezonul regulat pe podiumul ligii 1.

Deși a fost condusă la pauză, în urma unui gol superb marcat de Omoh în minutul 30, FC Botoșani a reușit să revină și să se impună cu scorul de 2 – 1. Golurile au fost marcate de Keyta, imediat după reluarea reprizei a 2-a și de Marko Dugandzic în minutul 55.

Croatul a arătat încă o dată faptul că este unul dintre cei mai importanți jucători de pe teren, fiind cel care a adus ultimele 4 victorii.

În urma victoriei, FC Botoșani a terminat sezonul regulat pe poziția a 3-a cu 45 de puncte, peste FCSB.

După înjumătățirea punctelor, FC Botoșani are 23 de puncte fiind la egalitate cu Universitatea Craiova, situată pe locul 2, și la doar 3 puncte de campioana CFR Cluj.

Play OFF-ul începe în forță pentru FC Botoșani care va întâlni FCSB în primul meci.